1. 5. 2023

Vegani- mají co jíst?

Od devene

Pro začátek je důležité si říct, že přechod na rostlinnou stravu není nejlehčí. Pokud se stravujete normálně, tím je myšleno, že jíte maso, mléčné výrobky a občas zhřešíte smetanovým dortíkem s čokoládovou polevou, budete muset se vším začít po velmi malých krůčcích, aby si tělo mohlo zvykat. Jak začít?
snídaně ve sklenici
●        Jako první se snažte do svého jídelníčku zařadit mnohem více zeleniny a ovoce. Ráno si například místo smažených vajec se slaninou dejte banánové smoothie nebo ovocnou mísu. Vyhýbejte se mléčným výrobkům.
●        Pokud jste na grilovací party a je jasné, že si budete chtít dát kousek masa, dejte si na talíř stejné množství zeleniny nebo salátu, v jakém máte maso. Tuto zdravější část snězte dříve, abyste byli předem nasyceni a nemuseli sníst tolik masa.
●        Pijte vodu. Zní to jako klišé, ale je důležité (jak při veganství, tak při normálním stravování) dodržovat pitný režim.
Po čase si tělo zvykne na Vaše jiné stravovací návyky a nakonec zjistíte, že na maso, pečivo a mléčné výrobky nebudete mít chuť. Mějte na paměti, že se ochudíte o určité minerály, vlákninu a vitaminy, které z ovoce a luštěnin tělo nedostane. Doporučujeme užívat různé tabletky a doplňky stravy, které tento nedostatek vyváží. Ty nejlevnější a zároveň ověřené zakoupíte v obchodním řetězci DM drogerie pod značkou Gesunde Plus.

Chia pudink s kokosem

Tento recept je stvořen ze superpotraviny. Obsahuje úžasná chia semínka, která mají schopnost vsakovat tekutiny a jsou schopné pak zvětšit svůj objem třikrát až čtyřikrát. Zde naleznete postup pro jednu z nejrychlejších a nejvydatnějších snídaní, které svému tělu můžete dopřát. A bonus je, že Vás zasytí na více než tři hodiny!
●        Co budeme potřebovat?
1.       3 polévkové lžíce chia semínek
2.       150 ml kokosového, ovesného nebo rýžového mléka
3.       ovoce dle možnosti
4.       skleničku
syrový vegan dezert

●        Postup:
Naše chia semínka zalijeme mlékem a pořádně promícháme ve skleničce. Je důležité nechat semínka v mléku odstát v lednici. Necháme je zhruba deset až patnáct minut odpočívat. Semínka nabobtnají a vytvoří pudinkovou strukturu. Dozdobíme malinami, jahodami, borůvkami, banánem a můžeme přidat i kakao. Dobrou chuť!