1. 5. 2023

Síla levandule

Od devene

Většina z nás si tyto drobné, fialové, typicky vonící kvítky spojí s francouzskou Provance. Málokdo ale ví, že původně pochází z Persie, odkud se dostala nejdříve do Řecka, poté do Římské říše a postupně do Evropy. Své jméno získala  z latinského názvu Lavare, což znamená koupat se, nebo mýt se. Původně totiž díky svému výraznému aromatu sloužila k provonění vody ve veřejných lázních.
 včely a levandule
Jak už bylo zmíněno, těžko bychom hledali značku kosmetiky, která nikdy nepoužila levanduli do svých výrobků. Díky své specifické vůni ji snad ani není možné zaměnit s něčím jiným. Levandule má harmonizující účinky, navozuje pocit klidu, relaxace a také se doporučuje lidem, kteří mají problémy se spánkem, protože napomáhá přivolat klidný a hluboký spánek.
 
Účinky levandulového oleje si můžeme dopřávat v několika formách, které jsou běžně dostupné na trhu, můžeme ho použít třeba jako olej do aromalampy, formou masáže, či koupele, sprej na polštář, nebo levandulový pytlík, či polštářek.
 
Na pozoru před touto rostlinou by se měli mít hlavně lidé s nízkým tlakem, protože levandule ho snižuje.
 
Leandulový olej se hodí i k ošeřením drobných oděrek, spálenin a kožních onemocnění.
 
Levanduli nemá rád hmyz. Pokud zrovna nemáte doma repelent, zkuste na místa, kde pulzuje krev nanést levandulový olej. Sušená kvítka levandule, kerá můžeme dát do šatní skříně, např. do malých látkových pytlíčků odradí zase šatní moly.
 levandulové oleje do koupele
Sušená levandule má ale mnohem více využití, než by se na první pohled zdálo. Můžeme z ní připravit čaj, nebo přidat do pečeného čaje, dají se s ní okořenit ryby, mořské plody, nebo jehněčí a přidat se může i do dezertů.
 
Krásná je i levandulová kytice, která vydrží ve váze dělat parádu i několik měsíců, než fialová barva vybledne.
 
Navíc tuto bylinu dokáže vypěstovat téměř kdokoliv. Dopřejte ji propustnou půdu a slunné místo, odmění se nejen svou krásou, ale i mimořádnými účinky.