1. 5. 2023

Mžitky

Od devene

Na proslulém Febio Festivalu mohli diváci shlédnout poslední film zesnulého fenomenálního polského režiséra Andrzeje Wajdy Mžitky, který měl premiéru až čtvrt roku po režisérově smrti.
použitá paleta
Jedná se o příběh slavného polského malíře Wladislawa Strzeminskeho. Není to životopis v tom pravém slova smyslu, protože film se zaměřuje na poslední čtyři roky umělcova života, tedy odehrává se v letech 1948-1952. Určitě si mnozí znalci umělcova života řeknou, že je to škoda, protože Strzeminského život byl velmi dramatický jak po stránce tvůrčí, tak po stránce osobní. Jenomže jako takový by vydal spíše na filmovou ságu.

Film Mžitky sezaměřuje na poslední roky umělce z toho důvodu, že umělec bojuje s režimem. To je téma Andrzejowi Wajdovi velmi blízké.
 

Wladislav Strzeminsky

Avantgardní malíř světového věhlasu, který spolupracoval s Kandinským a Chagalem přednáší na akademii v Lodži Dějiny umění. Studenty je vysoce ceněný a milovaný. V témže městě má v galerii svou sbírku, kterou jezdí obdivovat lidé ze široka daleka. Umělec odmítá se stát poskokem režimu a identifikovat se s myšlenkami nového uměleckého směru, kterým je socialistický realismus. Odpovědí mu je výpověď z Akademie, vyhození z asociace malířů.

Dokonce i obrazy v galerii jsou uzamčeny v depozitáři muzea, aby se na umělce pokud možno zapomnělo. Umělec trpí hlady, jako nepracující nedostává potravinové lístky. Není schopen zajistit dceru, (jeho exmanželka také slavná umělkyně nedávno zemřela), dcera žije v dětském domově a trpký úděl nese s odvahou. To vše asi není nijak překvapivé, protože tak se strana prostě chovala k těm nežádoucím.
pracovní plocha
Co je ovšem srdcervoucí, je skutečnost, že umělec byl člověk těžce postižený.
V první světové válce přišel o oko, ruku a nohu. Jako takový neměl možnost najít si podřadné zaměstnání, což byla běžná praxe u lidí zdravých. To je velmi surové a kruté. Zničit silného muže je podlé, ale zničit člověka s těžkým hendikepem je zrůdnost. Umělec však příkoří snáší s hrdinstvím a stoickým klidem.

 Ještě je třeba zmínit, že náročné role se ujal fenomenální herec Boguslav Linda.