29. 4. 2022

Betonového plotu se nemusíte všímat spoustu let

Od devene

O betonových plotech v podobě tenkých vyztužených panelů se můžete dočíst na mnoha místech, popisuje se tam jejich výstavba, vzhled, možnosti kombinace s jinými materiály a nasazení oplocení v obytných zónách ve městech a na venkově, i v průmyslových oblastech. Častokrát zmiňovanými výhodami jsou zabezpečení soukromí a bariéra před některými povětrnostními vlivy.

zděná zeď

My bychom se rádi pozastavili nad ještě jednou předností této technologie, a sice takřka nulovými nároky na údržbu.

Kdo si nechá postavit plůtek ze dřeva, bude možná ozdobou parcely, ale čas od času budete muset vyrazit do terénu se smirkovým papírem a lazurovacím lakem. U oplocení z pletiva vás může zaskočit koroze ocelových trubek, takže i když je samotné pletivo potažené plastem, trubky musíte občas natřít a kontrolovat, zda nejsou náhodou prorezlé, hlavně dole u země nebo přízemního betonového soklu. U cihlových a některých kamenných zídek pak možná budete opravovat omítku (pokud tam je), takže se nedá říci, že jsou tato oplocení zcela bezúdržbová.

květina u zdi

Betonové ploty se vyrábí tak, aby byly pokud možno zcela bezúdržbové. Nevyžadují žádné nátěry, a pokud si zvolíte barvu odlitku, jaká vám vyhovuje, odpadá jakákoli povrchová úprava, která je obvyklá např. pro ploty ze dřeva. Panely i sloupky nevyžadují z vaší strany žádné další pracovní činnosti, není nutné je penetrovat proti vlhkosti, chránit před UV zářením, před deštěm, sněhem a mrazem. Výrobci počítají s tím, že betonový plot v Ostravě https://www.montazmpc.cz/betonove-ploty-ostrava/ a kdekoli jinde bude stát na svém místě v nezměněné podobě po dobu zhruba čtyř desítek let. Časem se oplocení může samozřejmě pokrýt lišejníkem a prachem, tehdy je vhodné jej podrobit čištění, např. tlakovou vodou vysokotlakým čističem, anebo alespoň kartáčem a vodním roztokem s hydrogenuhličitanem sodným, případně jiným ekologickým čistidlem.