1. 5. 2023

Znovuobjevený ostrov Vis

Od devene

Ne každý, kdo pravidelně vyráží na dovolenou do Chorvatska, zná všechny ostrovy. Jedním z těch zapomenutých je OSTROV VIS. Není divu, že je právě tento ostrov tak málo navštěvovaný. Až do počátku devadesátých let byl totiž jednou velkou vojenskou pevností. Právě z tohoto důvodu neměli na ostrov přístup nejen turisté, ale dokonce ani obyvatelé zbytku tehdejší Jugoslávie.
kánon chorvatsko
· V současné době je na ostrově jen několik usedlostí a spousta vojenských pozůstatků.
· Dnes už je situace jiná a ostrov pozvolna objevují cestovní kanceláře i zvídaví turisté.
Stále je však zahalen oparem tajemnosti.
o Místní vám tu například ukáží jeskyni, ve které se prý za války ukrýval pozdější jugoslávský prezident Josip Broz Tito.
o Kopec, ve které jeskyni najdete, nese dokonce prezidentovo jméno – Titova špilja.
pláž riviera

Mírové uplatnění vojenských objektů

Ostrov je zajímavý především pro ty, kteří mají rádi tajemná místa. Je totiž doslova provrtán podzemními tunely a bunkry. Celých sedmdesát kilometrů vedou cesty uvnitř ostrova.
· Do většiny z podzemních chodeb se dá docela dobře dostat.
· Je to ovšem logicky jen na vlastní nebezpečí.
· V některých z nich můžete dokonce dodnes narazit na zbytky těžkých zbraní.
Některé věci, které v dobách minulých sloužily pouze vojenským účelům, dostaly nové uplatnění. Například v zátoce Parja je do dnešních dob zachovalý ponorkový bunkr Jastog. Jeho délka je sto metrů a šíře deset metrů. Za špatného počasí v něm hledají azyl jachtaři. Pro jiné vojenské objekty není snadné najít jiný způsob využití. Proto se nemůže zabránit jejich chátrání.
o Krásné a opravdu mírumilovné využití se našlo pro bývalou podzemní vojenskou trafostanici.
o Dnes je tam vinný sklep.
V dnešní době je ostrov Vis doslova oázou míru, na které najdete průzračné moře, písečné a oblázkové pláže a překrásné tiché zátoky.