27. 8. 2022

Telefony jako prostředek k šikaně

Od devene

Mít mobil je dnes bezesporu pro mnoho lidí nutnost. Díky němu se snadno spojíme s okolím. Můžeme se díky němu bavit. A právě zábava je leckdy kamenem úrazu. Většina lidí má už dnes telefon vybavený velmi kvalitní kamerou a fotoaparátem, a leckdy ani není možné ani poznat, že někdo mobilem fotí. A právě snadné focení a natáčení vidí může mnoho lidí svádět k tomu, že si někoho prostě fotí a nahrávají potají, a pochopitelně bez svolení fotografované osoby.

telefon v ruce

Tento trend je poměrně nebezpečný, protože se jej drží už i děti a mladí lidé. Prostě kopírují chování dospělých, a když vidí, že si to dovolí dospělí, proč by nemohli oni. A tak se šíří šikana pomocí mobilů. Prostě někoho natočíte v nevhodné situaci, k něčemu ho vyprovokujete a potom už stačí jen natáčet a potom video zveřejnit. Médii proběhl nejeden případ, kdy došlo k podobnému chování. Existují dokonce i stránky na Facebooku, kde se zveřejňují například lidé oblečení ne podle nejnovější módy, a stávají se tak terčem posměchu. Jak je lidem, kteří jsou na těch fotkách, a kteří se o tom dozví, asi není třeba říkat.

používání iphonu

Lidé se k sobě vždycky uměli chovat ošklivě, a moderní oba jim to ještě víc usnadňuje. Mobily máme v první řadě k zábavě a k práci, ne k ponižování a zesměšňování ostatních. Proto k sobě buďme slušní, a neškoďme ostatním tím, že jim budeme ničit jejich soukromí a možná i životy. Používejme telefony jen k tomu, k čemu jsou určené, ale určitě ne k něčemu, co může špatně skončit. Vysvětlujte i svým dětem, čeho by se měly vyvarovat. Pokud by se dopustily něčeho podobného, mohlo by to pro ně mít vážné důsledky. Proč přidělávat starosti sobě a jiným, jen proto, že máme pocit, že si můžeme dělat co chceme? Všechno má své limity, a to i používání telefonů. Berte tuto skutečnost v potaz, i kdybyste viděli cokoliv vtipného.