1. 5. 2023

Jak moc důležitá je relaxace

Od devene


Myslet na odpočinek, když nevíme, kde nám hlava stojí? Povinnosti na nás číhají, sotva ráno oči otevřeme a po celý dlouhý den jsou na nás kladeny neustálé požadavky, ať už v práci nebo doma. Výsledek je ten, že vlastně stále nestíháme a odpočinek odkládáme na neurčito, až vyřídíme ještě další neodkladnou věc. Ani večer se však často žádné báječné uvolnění nekoná, neboť jsme rádi, že padneme vysílením do postele, abychom ráno brzy vstali a kolotoč náročných úkolů, vypjatých situací a zátěže pokračoval.

duchovní jóga

Čekat až se zhroutíme, protože naše tělo i mysl začne protestovat v podobě různých zdravotních potíží, je to nejhorší, co můžeme udělat. Ale uvědomit si, že správná relaxace je stejně důležitá jako zvládnout tisíce každodenních povinností, to je správný přístup, s kterým si zdraví zachováme. Teprve s odpočatým tělem a uvolněnou myslí nám totiž vše půjde snadněji a rychleji.
relaxace ve větru

Kdo se naučí správně odpočívat, aniž by relaxaci považoval za ztrátu času nebo si dokonce dělal výčitky, že se snaží lenošit, brzy pocítí příliv energie a radost ze života. Úkoly, které má před sebou, nebude považovat za unavující a nepřekonatelné, ale naopak jako výzvu pro svoje schopnosti. Překonávání překážek jen ten zvládne bez problémů, kdo do svého života nezapomene zařadit nutné uvolnění, jenž odstraní napětí a stres.

 relaxace u krbu

4-7-8

Toto nejsou žádná záhadná čísla, ale jednoduchá pomůcka, která navodí klid a pohodu celého vašeho těla i mysli. Udávají rytmus dýchání, kde čtyřka je nádechem, sedmička zadržením dechu a osmička plynulým výdechem ústy. Při každém stresu a napětí totiž automaticky začneme nedostatečně dýchat a tím i špatně fungovat. Mělké dýchání je třeba nahradit hlubším a klidným, a to se lze dobře naučit právě prostřednictvím této pomůcky. Tento způsob relaxace se dá používat téměř všude, třeba i v tramvaji při jízdě do zaměstnání, takže zde neobstojí žádná výmluva na nedostatek času.