16. 6. 2018

Koníčky pro klidné povahy

Od devene

Lidé s klidnější povahou nebo ti, kteří chtějí relaxovat o samotě, bez městského ruchu a společnosti si vyberou relaxačního koníčka. K takovým koníčků patří houbaření, myslivost a rybářství.
houba v mechu.jpg
Při sběru hub si pročistíte hlavu. Procházka po lese určitě tělu i mysli prospěje. Houbaření se věnují tisíce lidí. Tento koníček patří mezi jeden z nejoblíbenějších. Ne nadarmo se o nás říká, že jsme národ houbařů. Houby sušíme, nakládáme a upravujeme na různé způsoby.
Jestli patříte mezi opravdu vášnivé houbaře, budete vyhledávat vyhlášené lokality, kde půjdete na jistotu a houby nejspíš nasbíráte. Nebo jste takoví houbaři, kteří upřednostní procházku a sběr hub je takový bonus navíc. Tito svátečnější houbaři by měli být při sběru obezřetnější a zaměřit se na houby, které bezpečně určí. Když najdete houbu a nejste si jisti druhem, můžete navštívit českou mykologickou poradnu, kde vám exemplář bezpečně určí.
Myslivostje koníček zcela specifický. Kdo se touží stát myslivcem a tomuto koníčku se plně věnovat, musí prokázat specifické znalosti. Myslivost v dnešní době zdaleka není koníček ryze pánský. Není výjimkou, že myslivosti se věnují i ženy. Dříve ženy s tímto koníčkem byly v podstatě raritou. Myslivec musí absolvovat myslivecký kurz. Na závěr kurzu bude skládat myslivecké zkoušky. O složení zkoušek se může pokusit každý, kdo má zájem o přírodu.
myslivecký posed.jpg
Ruku v ruce s myslivostí jde kynologie. Kdo se věnuje tomuto hobby, zabývá se loveckými plemeny, jejich chovem, výcvikem a upotřebitelností v terénu. Lovecký pes, stejně jako jeho vůdce, musí úspěšně složit lovecké zkoušky, aby mohl pracovat v honitbě. Druh zkoušky pes skládá podle jeho upotřebitelnosti a podle plemene.
Myslivci i kynologové mají své kluby a sdružení. Jedním ze zástupců je Českomoravská myslivecká jednota.