31. 3. 2022

Ani(ne)stezie

Od devene

Anestezie v zubním lékařství Clinicplus.cz je obor nesmírně důležitý. Ne každý má vysoký práh bolesti a když má někdo nízký práh bolesti, bolí ho vrtání zubů dříve, než jiného jedince s vysokým prahem bolesti. Z toho vyplývá, že práce zubního lékaře je nesmírně důležitá, protože jedině on přesně ví, kdy použít který způsob anestezie (např. lokální). Anestezie se v lékařství používá tehdy, když je potřeba u léčení umrtvení dásně v ústech. Efektivní anestezie je moc důležitá, protože pomáhá snížit riziko komplikací u pacientů. Zároveň pacienti dobře snáší, když jsou od bolesti ušetřeni vlivem lokální anestezie u zákroků spojených se zuby. Moc dobře anestezii snáší i pacienti, kteří mají strach z tzv. bílých plášťů.

Anestezie u zubaře

Co je lokální anestezie u zubaře.

Jde o dočasné znecitlivění dutiny ústní. Výhodou tohoto typu anestezie je to, že je pacient běžně při vědomí a vše okolo sebe vnímá (i vrtání zubů případně extrakci jednotlivých odumřelých zubů), jen nevnímá bolest samotnou, což je pro pacienty snesitelnější.

Co je celková anestezie u zubaře

Narkóza u zubaře je v některých případech nesmírně důležitá, protože některé stavy vyžadují úplné uspání pacienta. Celková anestezie se uplatňuje před zdlouhavými a složitými zákroky dutiny ústní, u těžko ošetřitelných pacientů (např. s DMO) nebo u pacientů, kteří trpí traumatem ze stomatologického zákroku. Ceková anestezie se podává nitrožilně nebo formou inhalace. Obojí však ovlivňují CNS. Stejně tak, jako u jiných zákroků, i u celkové narkózy se mohou vyskytnout nežádoucí účinky např. vyšší nebo nižší krevní tlak, nepravidelnost v dýchání, slabost nebo zvracení.

Anestezie u zubaře

Pokud potřebujete absolvovat zákrok v zubní ordinaci a bojíte se lékařů, případně vrtání, nebojte se zeptat svého zubního lékaře na možnost anestezie ať už celkové nebo lokální. Ve většině případů zubní lékaři vidí pacientův strach a snaží se k nápravě v ústech přistupovat opatrně a tak, aby to pacienta bolelo co nejméně (aby nemuseli používat anestezii). Vždy je to o vztahu lékař-pacient. Své o tom ví i odborníci z Clinicplus.