23. 3. 2022

Výhody bydlení v domě.

Od devene

Nejedna mladá a do vlastního života vstupující rodina řeší svůj první zásadní problém. Kde a jak bydlet. Vidina vlastního bydlení, kde vychovávají své ratolesti, je komplikovaná finanční stránkou.

Koupě bytu, či domu sebou přináší klady i zápory pro obě varianty zamýšleného bydlení.

moderní dům

Dům je svobodnější. Pochopitelně, dům je finančně náročnější, alespoň co se týká minimálně jeho pořízení. Dokonce i náklady na jeho provoz a údržbu jsou vyšší. Na druhou stranu, ten, kdo touží po vlastním domě má jasno, v čem je kouzlo tohoto bydlení. Ať už se jedná o novostavbu, či rekonstrukci, jedno má společné. Vytvoření útulného bydlení k obrazu svému, vytvoření hodnoty, a to nejen finanční navýšení hodnoty nemovitosti. Ale hodnoty bydlení jako takového. Vždyť jen úprava okolí domu, pro šikovné zahradníky je něco, co už z dálky vidíme, když se vracíme z práce. Oku lahodící barvy květů a dokonale posekaný trávník dává domu vizitku peče. Šikovný a zručný kutil se doslova vyřádí při údržbě a vylepšení na domě samotném. Pocit z dobře odvedené práce s výsledkem funkčnosti, například při stavbě pergoly s udírnou na vlastním pozemku je k nezaplacení. A samotná údržba domu a obytných částí je přímo balzám na duši, když si upravíme například obytnou část k obrazu svému. A to vše bez rušení sousedů, s doslova nalepenými byty na vaši zeď.

výhody domu

Dům by měl sloužit vám, ne vy domu a v domě rozhodně není nuda. A když přijde chvilka, kdy si řeknete, dnes se mě nechce, tak se vlastně nic nestane. (Tedy, pokud vám zrovna necrčí voda ze zdi, z prasklého vodovodního rozvodu. Ale i tato situace může nastat ve stoupačkách bytové jednotky.) Ale dům není jen práci a starostech. Je to vaše oáza klidu, kam se můžete schovat před ruchem a lidmi. Je to místo, kde je vaše útočiště a vaše soukromí. Žádné nepříjemné zvuky linoucí se stoupačkami, žádné nevyspání, pokud váš soused v přilehlém bytě pořádá bujarý večírek. A na druhou stranu ani vás nic neomezuje k pořádání takového večírku.

I dům má své sousedy, ale sousedské vztahy jsou takové jiné. Vzájemná výpomoc a poklábosení jen tak u plotu, prostě patří k dobrým vztahům se svými sousedy. Pochopitelně, i zde platí základy slušného chování a vzájemný respekt vůči okolí. Ale dům je zkrátka daleko svobodnější.