21. 2. 2020

Myjeme okna

Od devene

Pro někoho je mytí oken velká otrava a tuto činnost vykonává jen s velkým sebezapřením. Někdo si úklid oken, zvlášť na jaře, skutečně vychutnává. Nemůže se dočkat prvních jarních teplých dnů, kdy přes křišťálově vyčištěná okna uvidí na probouzející se přírodu na zahradě.
velké bílé okno
Na mytí oken můžeme použít různé způsoby:
Ekologické
Kdo rád uklízí s co nejmenšími náklady, jistě si mytí oken zpříjemní utěrkou z mikrovláken, takzvanou švédskou utěrkou. Tento jednoduchý užitečný pomocník nám okna umyje pouze pomocí čisté vody. Stačí utěrku namočit do kyblíku s vodou, vyždímat a již můžete mýt okna. Velmi jemná mikrovlákna na sebe naváží veškerou špínu z oken a při následném vymáchání ji zase předají kyblíku s vodou.
Při údržbě utěrek z mikrovlákna je třeba dodržovat určitá pravidla:
– utěrku nikdy neperte s aviváží, při jejím použití by se znehodnotil účinek mikrovláken a nemohla by na sebe navázat nečistoty
-při použití utěrky nesmíte používat saponát, utěrka by se s nimi stala nefunkční
– na praní utěrky je nejvhodnější tukové mýdlo určené pro ruční praní.
krásně umyté okno
Tradiční
Jiným léty osvědčeným způsobem je okna umýt nejdříve teplou vodou s příměsí saponátu a po jeho uschnutí okna vyleštit. Přípravky na leštění jsou většinou složeny z amoniaku, alkoholu a tenzidů. Okna vycídí do vysokého lesku.
 
Z další kategorie čističů jsou tady přípravky 2 v 1, můžete je použít v jednom kroku, okna zároveň umyjí i vyleští.  Čistič nalejete do kyblíku s vodou a hadrem okna stíráte.
Pokud byste chtěli, aby vám umytá okna vydržela dlouho čistá a šmouh, použijte čističe, které v sobě mají impregnaci, která zabrání opětovnému výskytu usazovaní nečistot a vy nebudete muset okna tak často mýt.
Výrobci také přišli s novinkami v podobě čisticích přípravků na okna, které mají ve svém složení až 99 % přírodních látek, a dokonce jsou v lahvičkách z recyklovaného plastu.