26. 6. 2019

Když se let zpozdí

Od devene

Pokud nabere let zpoždění, není to pro leckoho právě příjemná zpráva. Protože znáte to – dotyčný měl své plány a ty se mu najednou počínají hroutit jako domeček z karet. Někdy jde sice o prkotiny, jako je několik hodin pozbyté dovolené, ale může to být i daleko, daleko vážnější.

náhrada.jpg

Pokud je na vině takovému zpoždění něco, co nemohl dopravce odpovídajícím způsobem ovlivnit a napravit, jako je dejme tomu panující nepříznivé počasí, přírodní katastrofa, zhoršená bezpečnostní situace, stávka zaměstnanců některé třetí strany nebo omezení letového provozu, mají poškození cestující prostě smůlu a musí se smířit s realitou a tím, že se to zkrátka stává a nedá se nic dělat.
Ovšem pokud takové zpoždění zaviní svou chybou sám dopravce, může to být za jistých okolností docela něco jiného. Pokud totiž v takovém případě nabere letadlo společnosti sídlící v Evropské unii, Švýcarsku, Norsku nebo na Islandu, letadlo spojující start a cíl v tomto prostoru nebo letadlo mířící z některé z těchto zemí pryč alespoň minimální pevně dané zpoždění, náleží cestujícím – jak je stanoveno evropskou regulací EC 261/2004 – rovněž jednoznačně dané finanční odškodnění. Vyplácené přímo leteckou společností, jež ono zpoždění zavinila, z její vlastní kapsy.
Což je pro pasažéra aspoň nějaká dobrá zpráva. Jež se ale vzápětí zase až tak dobrá jevit nemusí.

náhrada za zpožděný let.jpg

Protože se někdy taková letecká společnost pokouší z povinnosti platit vykroutit. Třeba se vymlouvá na některou z okolností, jež ji povinnosti platit zprošťují, nebo vůbec nekomunikuje. A v takovém případě nezbývá než ono odškodnění vymáhat, třeba i soudní cestou.
A pokud se na to běžný občan sám necítí nebo neví, jak aerolinie k placení přinutit, mohou mu pomoci specializovaní právníci. Taková náhrada za zpoždění letu živí a tato firma se tak ochotně ujme případu sama. A pouze v případě úspěchu si naúčtuje provizi.
Takže nakonec může takové zpoždění přinést aspoň něco dobrého. A o to by se neměl nikdo nechat připravit.