22. 3. 2020

Johansonky: nedílná součást každé dílny

Od devene

Domácí i profesionální dílny potřebují mnoho nástrojů, bez kterých se během tvoření prakticky čehokoli neobejdete. Johansonovy měrky jsou sadou, kterou byste neměli opomenout a zaručeně by se měla stát součástí základní výbavy. Jejich účel je velmi jednoduchý a prostý. Usnadňují přesnost měření. Skvěle a velice rychle díky nim můžete zjistit, zda jste měřili dobře a zda máte vyrobenou správnou a přesnou velikost výrobku, který realizujete.

Domácí dílna

Základní rozdělení

Johansonky lze dělit podle několika kritérií. Vybírat je můžete podle velikosti, použitého materiálu a podle třídy přesnosti. Kromě toho, že si můžete vybrat konkrétní sadu podle svého, máte možnost také objednávat nejen celé sady, ale i jednotlivé měrky. Výrobci i dodavatelé vám tak dávají příležitost doplnit si pouze poškozený nebo příliš opotřebovaný kus. Nebudete muset okamžitě kupovat vše nové, což by se většina lidí vůbec nevyplatilo, protože se nejedná o nejlevnější součást zařízení dílny. Cena se přitom odvíjí zejména podle počtu kusů v sadě.

Velikost

Zde je to velice jednoduché, protože máte jen dvě možnosti. Existují pouze krátké měrky o velikosti 0,3 až 100 mm a dlouhé o velikosti 125 až 1000 mm. Záleží pouze na vás, jak velké produkty plánujete vyrábět a kterou z variant budete využívat častěji.

Průmyslová kovovýroba

Materiál

Ve většině případů se setkáte s ocelovou výrobou. Není to ale jediná surovina, ze které se johansonky vyrábí. Setkat se můžete také s koncovými měrkami z karbidu volframu (tzv. tvrdokové) nebo s keramikou.

Přesnost

Výrobci nabízí celé čtyři třídy přesnosti. Rozdělují se podle toho, jak důležitá je tato vlastnost pro produkci. Pro profesionály rozhodně bude mít větší váhu než pro kutila v domácí dílně. Čím vyšší označení je, tím méně kvalitní johansonky jsou. Vybírat proto můžete z:

  • K – kalibrační,

  • 0 – etalonové,

  • 1 – kontrolní,

  • 2 – dílenské.