20. 5. 2019

Divadelní fenomén: one man show aneb představení jednoho muže

Od devene


Na čem je vlastně one man show založená?
 
V překladu man neznamená jen muž, ale také člověk, tedy ve velké počeštění řekněme, že by to mohlo být: vystoupení jednoho člověka, avšak zažité je představení jednoho muže, proto se někdy užívá také název solo performance, či dokonce one women show – a tady je to už jisté a jasné.
 
Tento fenomén, kdy má jeden člověk za úkol vyprávět jakýsi příběh pro publikum za účelem pobavení, se rozšířil od zábavných show, ve kterých se užívá velké rozmanitosti v podobě autobiografických výtvorů, komediálních aktů, poezie, hudby a tance také na divadelní prkna.
 diváci v hledišti
A tak i u nás můžete v současné době vyrazit na dvě nejoblíbenější představení – Caveman a Pozemšťan, v obou případech je hlavním představitelem muž. Nebudete rozhodně litovat.
 
Caveman
 
,,Máte chuť se rozesmát až k slzám? Přijďte se podívat na slavnou one man show o tom, co dělá muže mužem a ženu ženou, o rozdílech mezi námi, o lásce, partnerství a vtipně utajených kvalitách obou pohlaví.“ Takto přímo popisuje představení Caveman, neboli v překladu jeskynního muže, chcete li, oficiální stránka caveman.cz
 
Předlohou je Jeskynní muž Roba Beckera, jenž se hraje od roku 1991 a byl uveden poprvé v USA. V České republice chystá na podzim 2019 toto představení další divadelní šňůru ve všech velikých městech od Prahy, Brno přes Plzeň až po Kladno.
 
Pozemšťan
 
Je poněkud novější hrou. Autorem i jeho představitelem je Pavol Seriš.
 
A o čem že pojednává? Na oficiálních stránkách o hře naleznete toto: ,,Bláznivý příběh mimozemšťana, který touží stát se pozemšťanem. Pohybuje se po planetě Zemi a bedlivě nás pozoruje, aby se naučil být jako my. Nemá to ale jednoduché. Jsme totiž podivnější, než si myslel. Podaří se mu pochopit naše chování a zapadnout do společnosti? Ve své nejnovější autorské inscenaci Pavol Seriš satiricky pohlíží na chaotický svět, který dnešní člověk přijímá jako normu. “Pozemšťan” je divadelní zprávou o lidech 21. století, kteří se dívají všude kolem sebe, jen ne do zrcadla. Fyzický stand-up a komediální pantomima o tom, jak se chováme a jací jsme.“
jörn schlönvogt herec

Neváhejte vzít svoji drahou polovičku a vyzkoušet něco nového, vstupenky se pohybují na obě představení od čtyř set do šesti set. Obě představení jsou vždy vyprodaná, a to je dobrá známka toho, že stojí rozhodně za to!