11. 10. 2016

Auto nejsou jenom čtyři kola

Od devene

Každý řidič primárně řeší problémy s pneumatikami jeho “čtyřkolového miláčka” – nákup letní a zimní sady, přezutí, opravy propichů apod. Ale auto nejsou jenom jeho čtyři kola, každý řidič občas musí řešit i jiné problémy. Pojďme se na ně společně podívat.
 

Bezpečná viditelnost na vozovku

Shodneme se, že vidět na vozovku přes čisté čelní sklo je nezbytností. Myslete na nákup letní kapaliny do ostřikovače, v zimě pak sáhněte po osvědčené nemrznoucí směsi, nejlépe do hodnot -20°C. Zkontrolujte si příměs a typ alkoholu ve zvolené zimní kapalině.

Metanol už je zase povolenou látkou, ale přípravek, který jej obsahuje, musí být uzavřen závitem s dětskou pojistkou. Čisté čelní sklo vám ale nezajistí pouze kapalina v ostřikovači, zkontrolovat byste měli i vaše stěrače a případně pořídit nový pár. Doporučujeme například značku Sheron, který dodává i výše zmíněné kapalina.

V neposlední řadě myslete i na kvalitní sluneční brýle pro řidiče. Při jejich nákupu sledujte následující parametry:

•    kolik obsahují vrstev
•    polarizační filtr chránící před UV zářením
•    optické vlastnosti brýlí
 

Kontrola povinné výbavy

Současný systém je nastavený tak, že v případě absence nějaké položky ze seznamu povinné výbavy automobilu budete platit až 2000 Kč. Pozitivní zprávou je, že body vám strženy nebudou. Přesto pokud chcete šetřit vaši peněženku a myslet na svou bezpečnost, měli byste před sezónou zkontrolovat obsah vaší povinné výbavy. Ta by dle poslední novely zákona z roku 2009 (účinnosti nabyla v roce 2011) měla obsahovat:

A.     reflexní vestu
B.     výstražný trojúhelník
C.     rezervu nebo sadu na opravu defektů
D.     autolékárničku – samozřejmě s neprošlými léčivy
E.      klíč na utahování matic kola
F.      tažné lano
G.     žárovky
 
Jak je vidět, už není potřeba vozit náhradní pneumatiku, ale můžete si vystačit se sadou na opravu defektů. Na trhu lze zakoupit různé těsnící hmoty či spreje. Po zatmelení můžete dojet do nejbližšího servisu nebo na benzinovou pumpu, kde vám kolo profesionálně opraví.