17. 10. 2020

Jak vyhynuli mamuti

Od devene

Je to již několik tisíc let, kdy po Zemi chodili mamuti. Tato majestátní zvířata doby ledové mizí z naší planety někdy před více než 10 500 lety. K jejich vyhynutí přispěl nejen lovecký apetit lidské rasy, ale také změny klimatu. Poslední skupiny těchto tvorů žili na ostrově Svatého Pavla v Beringově moři. Po době ledové, když se Země začala zase oteplovat, hladina moře stoupala a plocha jejich domova na ostrově se začala zmenšovat.
mamut v přírodě
Uhynou žízní
Tento ostrov je celkem malý, rozlohou má jen něco málo přes sto kilometrů čtverečních. Jezera na ostrově časem pohltí oceán. Slaná voda tak přitéká i do zbývajících nádrží s pitnou vodou, které tak začíná být nedostatek. Mamuti jsou nuceni se dělit o stále nižší počet napajedel, což začne být problémem.

Stáda kolem napajedel ničí životaschopnou vegetaci a erodované usazeniny pak znečišťují vodní zdroje. Zásoby pitné vody se tak neustále zmenšují. Mamuti si tak vlastně přispívají k vlastnímu zániku.

Kolik vody denně?
Jeden mamut vyžaduje denně až 200 litrů pitné vody. Bez jejího nedostatku nemá šanci na dlouhý život. Pokud vodní nádrže nedoplňuje déšť nebo tající led z hor, mamuti nemají jak uhasit žízeň a jejich smrt přichází velmi rychle.

NĚCO O MAMUTECH
§ Tato chundelatá zvířata měla dlouhé zahnuté kly, vyvinuté z předních zubů.
§ Dále měli mamuti pouze čtyři zuby – v každé polovině čelisti jednu stoličku.
§ Byli to býložravci podobní dnešním slonům.
§ Většina druhů nepřesahovala velikostí slona indického.
§ Největší mamut vážil až 8 tun.
§ Jejich domovem v době ledové byly tundry a travnaté stepi, které pokrývaly velkou část Severní Ameriky, Asie a Evropy.
vyhynulé zvíře
DRUHY MAMUTŮ:
Ø Mamut severní/srstnatý
Ø Mamut stepní
Ø Mamut kolumbuský
Ø Mamut jižní
Ø Mamut africký

Poslední objevy mamutů
V roce 2007 bylo na poloostrově Jamal objeveno tělo mamutího mláděte, které je považováno za nejzachovalejší exemplář.

V Česku máme hlavní naleziště mamutích pozůstatků, a to v Předmostí u Přerova. Zde bylo v roce 1928 odkryto velké tábořiště mamutích lovců. Kompletní kostra mamuta byla objevena v roce 1899 ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové.