17. 12. 2019

Háčky ekologických hnutí

Od devene

Být vegan, vegetarián či se věnovat zero waste, recyklovat recyklovatelné materiály a obecně se chovat šetrně k přírodě a zvířatům je rozhodně užitečné a důležité. Neméně důležité ale je i to, JAK k těmto směrům přistupujeme. Není to s nimi totiž úplně tak jednoduché, jak by se na první pohled možná zdálo. Veganství není jen nejezení žádných živočišních produktů, vegetariánství není jen nejezení masa a zero waste není jen o neprodukování žádného odpadu.
cedule go vegan
 
V rámci veganství a vegetariánství je důležité zmínit zejména to, že ho nelze praktikovat tak, že vezmete svůj současný jídelníček a jen z něj vyloučíte maso /a případně i další živočišné produkty/ – je totiž nutné do sebe dostávat určitou denní dávku bílkovin a jiných látek, které si musíte nějak vynahradit, když nebudete maso /a případně živočišné produkty obecně/ jíst. Existuje samozřejmě plno doplňků stravy, ale měli byste dodržovat i určitý způsob stravování, při kterém do sebe dostanete všechny potřebné vitamíny, které byste do sebe jinak dostávali, pokud byste jedli maso a živočišné produkty. Zejména u veganství může být problém s nedostatkem nějakých důležitých živin, protože vyškrtnutím masa a živočišných produktů se připravíte o spoustu prospěšných látek. Zejména se ale nenechte do veganství či vegetariánství někým natlačit jen proto, že daný člověk si třeba myslí, že to je pro planetu a zvířata to ideální – každý člověk má totiž jiný organismus a co vyhovuje jednomu, nemusí nutně dělat dobře druhému. Nepodléhejte tak nějakému trendu jen proto, že to je zrovna mezi lidmi populární, a poslouchejte své tělo.
 
Co se neprodukování žádného odpadu a recyklování týče, zde je nutné zmínit, že není potřeba, abyste ho dodržovali úplně ve všech oblastech života a úplně vždy – pokud to prostě nejde jinak, nebo pokud nemáte kapacitu na to, abyste se momentálně chovali v souladu se zásadami zero waste, vůbec to nevadí. Stačí se alespoň občas vědomě snažit a zvolit si více ekologickou a udržitelnější variantu.
 zero waste
Svět totiž nepotřebuje pár lidí, kteří dodržují veganství/vegetariánství a zero waste úplně dokonale, ale spíš miliony lidí, kteří je dodržují nedokonale – ať už třeba v rámci reduktariánství, kdy se lidé snaží alespoň omezit maso, či sice nedodržují úplné omezení produkce odpadů, ale snaží se alespoň zbytečně nepoužívat plasty /a když už, tak je alespoň pořádně vytřídit/.